Jak zachować bezpieczeństwo podczas wspinaczki górskiej dla początkującychWspinaczka górska to jeden z najbardziej wymagających sportów, nie wspominając o ryzyku. Wiąże się z podróżowaniem pod górę i nad ziemią podczas noszenia ciężkiego sprzętu i wyposażenia. Z tego powodu, bezpieczeństwo powinno być zawsze na szczycie umysłu, gdy idziesz na górę lub planujesz to zrobić. Wspinaczka górska wiąże się z kilkoma zagrożeniami, zwłaszcza jeśli robisz to po raz pierwszy. Możesz doznać obrażeń lub spaść z klifu, nie zwracając uwagi na każdy krok. Ale z odpowiednim przygotowaniem i ostrożnością, twoje szanse na zranienie są znacznie obniżone. Oto kilka przydatnych wskazówek, jak zachować bezpieczeństwo podczas wchodzenia na tę górę.

Ocena ryzyka

Kiedy oceniasz ryzyko wspinaczki górskiej, musisz najpierw zrozumieć, jakie jest ryzyko. To pomoże ci określić, czy możesz sobie z nimi poradzić, czy nie.

 • Warunki pogodowe - Wspinaczka po górach może być niebezpieczna podczas pory deszczowej z powodu osuwisk i błota. Dlatego upewnij się, że unikniesz wspinaczki w porze monsunowej.
 • Grunt - Powierzchnia gruntu może być skalista, co może być niebezpieczne, jeśli nie masz odpowiedniego sprzętu do wspinaczki.
 • Dzikie zwierzęta - Zwierzęta mogą znajdować się w okolicy, a ich zachowanie może być nieprzewidywalne. Warto unikać wspinaczki górskiej w miejscach, gdzie zwierzęta żyją lub grasują.
 • Zdrowie - Musisz być w dobrym zdrowiu, aby wspiąć się na górę. Jeśli masz problemy z sercem, cukrzycę lub inne dolegliwości, na które może mieć wpływ wysokość, możesz unikać wspinaczki na bardzo wysokie góry.
 • Inni wspinacze - Jeśli wspinasz się z innymi ludźmi, upewnij się, że są przeszkoleni i mają doświadczenie. Nie chcesz być z ludźmi, którzy nie wiedzą, co robią.

Nie zbaczaj ze szlaków

Możesz chcieć rzucić wyzwanie i spróbować czegoś nowego, ale ważne jest, aby pozostać na szlaku podczas wspinaczki górskiej. Szlaki są oczyszczone przez ludzi, którzy wędrowali po tych samych szlakach przez lata, co oznacza, że są bezpieczniejsze niż próba wykucia nowej ścieżki, gdzie nikt nie poszedł wcześniej. Jeśli zgubisz się poza szlakiem, możesz stać się zdezorientowany, odwodniony i/lub zagubiony w niebezpiecznym obszarze.

Jeśli pozostaniesz na szlaku, możesz szybko znaleźć drogę powrotną i dotrzeć do bezpieczeństwa. Pamiętaj, aby stosować się do wskazówek udzielanych przez strażników parku i innych pracowników ochrony.

Miej odpowiedni sprzęt

Niewłaściwy sprzęt może narazić cię na ryzyko odniesienia obrażeń, więc upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt do wspinaczki górskiej. Sprawdź listę sprzętu od doświadczonych wspinaczy, aby wiedzieć, co powinieneś zabrać ze sobą. Niektóre z najbardziej niezbędnych przedmiotów do posiadania obejmują:

 • Plecak z apteczką i wodą - będziesz ich potrzebował podczas wchodzenia na górę i powrotu w dół. Plecak hydracyjny jest idealny, ponieważ jest wygodny i lekki.
 • Kask - jest to ważne, jeśli masz zamiar robić dużo wędrówek, zwłaszcza jeśli idziesz w obszarach, gdzie jest dużo dzikich zwierząt, takich jak niedźwiedzie.
 • Solidna para butów - nie chcesz wspinać się w klapkach lub sandałach; potrzebujesz solidnych butów, które będą chronić stopy przed skałami i innymi ostrymi przedmiotami. Najlepszym wyborem są buty turystyczne.
 • Długie spodnie - im wyżej się wspinasz, tym zimniejsza staje się pogoda, więc będziesz chciał przynieść długie spodnie, aby utrzymać ciepło.

Bezpieczeństwo to priorytet

Zanim podejmiesz się jakiejkolwiek wspinaczki górskiej, musisz uczynić bezpieczeństwo swoim pierwszym priorytetem. Oznacza to, że musisz być przygotowany i wyposażony na każdy rodzaj sytuacji awaryjnej. Każdy wspinacz musi mieć ze sobą przez cały czas przynajmniej jeden przedmiot ratunkowy, jak nóż czy latarkę. Jeśli podróżujesz z innymi, upewnij się, że każda osoba ma te przedmioty przetrwania. Przedmioty te mogą pomóc w przypadku złamania nogi, zgubienia się, dezorientacji lub konieczności zbudowania ognia. Przed startem stwórz również plan bezpieczeństwa ze swoim partnerem wspinaczkowym. To pomoże wam zachować bezpieczeństwo podczas wspinaczki.

Wspinaj się tylko z partnerem

Wspinaczka górska to trudne i wymagające zadanie, zwłaszcza jeśli robisz to po raz pierwszy. Z tego powodu powinieneś wspinać się tylko z partnerem. Posiadanie partnera do wspinaczki może pomóc Ci na kilka sposobów, w tym:

 • Świadomość, że ktoś jest z Tobą, jeśli się zgubisz lub zdezorientujesz - Jeśli się zgubisz lub zdezorientujesz, posiadanie partnera wspinaczkowego może pomóc Ci znaleźć drogę powrotną do szlaku i do bezpieczeństwa.
 • Posiadanie kogoś, kto pomoże ci, jeśli jesteś ranny lub kontuzjowany - Jeśli zostaniesz ranny lub kontuzjowany, dobrze jest wiedzieć, że masz kogoś w pobliżu, kto pomoże ci dotrzeć do bezpieczeństwa.
 • Posiadanie kogoś do pomocy w noszeniu sprzętu - Jeśli podróżujesz z partnerem, możecie na zmianę nosić sprzęt.

Uważaj na oznaki choroby wysokościowej

Choroba wysokościowa to stan, który dotyka do 30% osób podróżujących nawet już od 2,500 m n.p.m. Im wyżej się wspinasz, tym powietrze staje się cieńsze. Może to spowodować, że Twój organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, co prowadzi do choroby wysokościowej. Objawy choroby wysokościowej to mdłości, bóle głowy, senność i dezorientacja. Jeśli zauważysz te objawy podczas wspinaczki, ważne jest, aby zejść jak najszybciej. Choroba wysokościowa może pojawić się również podczas wspinaczki, jeśli zbyt szybko wejdziesz na górę. Dlatego tak ważne jest, aby wspinać się z partnerem i wchodzić na górę tylko w tempie, w którym czujesz się komfortowo.