Porady dotyczące kolarstwa górskiego: Co musisz wiedzieć, aby zacząć jeździćRowerzystów górskich znajdziesz niemal w każdym miejscu, gdzie jest stromy teren i lasy. Jazda w terenie na rowerze z garbatymi oponami, wąską kierownicą i bez amortyzacji jest ekscytującym doświadczeniem. Kolarstwo górskie to jednak coś więcej niż zabranie roweru szosowego lub hybrydowego do lasu. Ten sport wymaga innych umiejętności i sprzętu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kolarstwie górskim, czytaj dalej, aby poznać kilka przydatnych wskazówek.

Poznaj swój rower i sprzęt

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest poznanie swojego roweru i jego wyposażenia. Znajomość roweru pomoże Ci zacząć rozpoznawać problemy, zanim wymkną się spod kontroli. Jazda na rowerze górskim, który nie jest odpowiednio wyregulowany lub konserwowany, może prowadzić do poważnych obrażeń. Dlatego właśnie znajomość roweru jest tak ważna. - Rama - czy Twój rower został stworzony do jazdy w terenie? Jeśli nie, nie będzie on zbyt trwały. - Widelec - czy jest przeznaczony do jazdy w terenie? Podobnie jak rama, widelec może się złamać lub wygiąć pod wpływem intensywnego użytkowania w terenie. - Koła - czy są przeznaczone do jazdy w terenie? Czy szprychy są wystarczająco mocne do jazdy po szlaku? - Opony - jaki mają rozmiar, bieżnik i ciśnienie? Czy bieżnik jest wystarczający do warunków? - Hamulce - czy są wystarczająco spowolnione? Czy są odpowiednio wyregulowane? - Układ napędowy - czy biegi są dobrane do trasy? Czy są odpowiednio wyregulowane? - Siodełko - czy ma odpowiedni rozmiar i jest wygodne?

Znajdź odpowiedni dla siebie szlak

Zanim wyruszysz na nowy szlak, dobrze jest dowiedzieć się, jak wygląda dany szlak i dla jakiego poziomu umiejętności jest przeznaczony. Istnieje wiele stron internetowych, takich jak Trailforks, które mają informacje o szlakach w Twojej okolicy. Przewodnik po szlaku, taki jak mapa lub opis, będzie miał wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby wybrać szlak, który jest dla Ciebie odpowiedni. Dobrym sposobem na znalezienie szlaków, które są idealne dla Twojego poziomu umiejętności jest dołączenie do klubu kolarstwa górskiego. Kluby często jeżdżą po tych samych trasach przez cały czas, więc są zaznajomieni z trasami i ich trudnością. Kluby oferują również doskonałe możliwości towarzyskie, które mogą pomóc w doskonaleniu umiejętności.

Nie jeździj sam

Jazda z kimś innym może być świetnym sposobem na naukę jazdy na rowerze górskim. Inny doświadczony rowerzysta może pomóc Ci poznać szlaki, zasugerować poprawę techniki i zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo, jeśli coś pójdzie nie tak. Jeśli nie znasz nikogo, kto jeździ na rowerze górskim lub chcesz jeździć sam, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, upewnij się, że wiesz, dokąd jedziesz, jakie są szlaki i ile czasu zajmie Ci dotarcie na miejsce. Następnie należy nosić jasne ubrania na szlakach i mieć ze sobą urządzenie GPS.

Naucz się jak bezpiecznie zjeżdżać z góry

Drop-seat to popularna technika, w której rowerzysta opuszcza siedzenie i umieszcza jedną lub obie stopy na siedzeniu. Technika ta jest czasem stosowana podczas zjazdu na szlaku z ostrymi zakrętami lub dużą prędkością. Wykonanie jej prawidłowo wymaga dobrych umiejętności prowadzenia roweru i odpowiedniego sprzętu. Technika drop-seat jest najlepiej stosowana przez zaawansowanych kolarzy, którzy wiedzą jak prawidłowo rozłożyć ciężar ciała na rowerze. - Odpowiedni rower - drop-seat ma sens tylko wtedy, gdy jeździsz na rowerze zaprojektowanym do tej techniki. - Właściwa pozycja - przed zjazdem należy przyjąć wygodną pozycję na rowerze. - Właściwy sprzęt - upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt, taki jak dobra para rękawic.

Nie bój się jechać szybko

Jeśli jesteś początkujący, możesz czuć się nieco zdenerwowany szybkim chodzeniem po szlaku. Ważne jest, aby zrozumieć, że chodzenie szybko jest częścią tego sportu. Nie poprawisz się, jeśli nie pójdziesz szybko w ogóle. Jednocześnie nie pozwól, aby strach wziął górę nad Tobą. Musisz znaleźć odpowiednią równowagę pomiędzy szybką jazdą a bezpieczeństwem. Jeśli jesteś początkujący, powinieneś zacząć od jazdy z innymi początkującymi. Można również ćwiczyć pewne podstawowe umiejętności w domu, zanim wyjdziesz na szlaki. Możesz nauczyć się jeździć w grupie, ćwiczyć zakręty, i przyzwyczaić się do uczucia iść szybko.

Najlepszym sposobem na nabranie wprawy w jeździe w dół jest ćwiczenie przy bezpiecznej, niewielkiej prędkości. Po opanowaniu tego, można zacząć jeździć szybciej. Najlepsze miejsce do postawienia stóp podczas zjazdu zależy od tego, jak szybko jedziesz.

  • Powoli i spokojnie - jeśli jedziesz powoli, umieść stopy po wewnętrznej stronie pedałów.
  • Sztywno i stabilnie - jeśli jedziesz szybciej, umieść stopy na zewnątrz pedałów.

Jest wiele do nauczenia się o kolarstwie górskim, ale nagrody są tego warte

Na początku tego artykułu wspomnieliśmy, że kolarstwo górskie to porywające doświadczenie. Jest to również wyzwanie. To, co czyni kolarstwo górskie wyzwaniem, jest również tym, co czyni je tak zabawnym - jego nieprzewidywalność. Nigdy nie wiesz, co napotkasz podczas jazdy off-road. Choć może to być przerażające, jest to również ekscytujące.