Wskazówki jak zachować bezpieczeństwo, ciepło i komfort podczas trekkingu w górachPodczas gdy niektórzy ludzie boją się gór, inni je uwielbiają. Jeśli jesteś jednym z tych ostatnich, to prawdopodobnie planujesz spędzić dużo czasu w górach tej zimy. W końcu, kto nie kocha rześkiego powietrza, pięknego śniegu i oszałamiających widoków, które pochodzą z wędrówek po górach? Oto najlepszy zbiór wskazówek, jak zachować bezpieczeństwo, ciepło i wygodę podczas wędrówek po górach.

Utrzymuj swój sprzęt w dobrym stanie

Jeśli jesteś regularnym wędrowcem, prawdopodobnie jesteś przyzwyczajony do naprawiania swojego sprzętu w trakcie wędrówki, ale nawet okazjonalni wędrowcy powinni być świadomi, że rzeczy mogą pójść źle. Podczas gdy buty turystyczne są jednym z przedmiotów, które wymagają regularnej kontroli, ważne jest, aby zachować oko na inne przedmioty, jak również. Upewnij się, że paski na torbie są w dobrym stanie i że klamry działają prawidłowo. Dla tych, którzy wędrują zimą, upewnij się, że twoja torba ma wodoodporny pokrowiec. Podczas gdy zima to świetny czas na rozpoczęcie wędrówki, jest to również czas na ogólny przegląd sprzętu. Jeśli cokolwiek jest zużyte lub zepsute, czas to wymienić przed wyruszeniem w drogę. Nie chcesz dowiedzieć się, że Twoje buty turystyczne są zużyte, gdy jesteś na szlaku. Przynajmniej upewnij się, że Twoje buty są rozłożone przed wędrówką.

Zaplanuj swoją wędrówkę i znajdź teren

Jeśli wybierasz się na nowy szlak, niezależnie od tego, czy jest to twoja pierwsza wędrówka, czy nie, zawsze powinieneś wiedzieć, dokąd zmierzasz i jak długo zajmie ci dotarcie tam. Poświęcając czas na zbadanie wybranego szlaku, możesz uniknąć zgubienia się, zachować bezpieczeństwo i mieć znacznie przyjemniejsze doświadczenie. Ponieważ różne szlaki mają różne tereny, powinieneś również wiedzieć, w co się pakujesz. Na przykład, jeśli wędrujesz szlakiem, który idzie w górę, powinieneś być przygotowany do wspinaczki. Jeśli wędrujesz szlakiem, który prowadzi w dół góry, powinieneś być przygotowany na stromy spadek. Z pomocą mapy i odrobiny badań, można łatwo dowiedzieć się, które szlaki są odpowiednie dla Ciebie.

Bądź świadomy swojego otoczenia

Nawet jeśli jesteś w naturalnym środowisku, nadal musisz być świadomy swojego otoczenia, zwłaszcza jeśli wędrujesz sam. Chociaż może się wydawać, że to świetny pomysł, aby wędrować samemu, nie jest to idealne rozwiązanie. W rzeczywistości samotne wędrówki mogą być niebezpieczne, zwłaszcza zimą, kiedy zmrok zapada szybko. Nawet jeśli jesteś na zewnątrz w ciągu dnia, powinieneś być świadomy swojego otoczenia. W ten sposób zauważysz, że coś jest niestandardowe, na przykład zwierzę lub zwalona gałąź na szlaku. Mając oczy otwarte, będziesz w stanie zauważyć rzeczy, które w przeciwnym razie mógłbyś przeoczyć, takie jak źródła wody, góry i inne punkty orientacyjne.

Odpowiednia ilość pożywienia i wody

Chociaż musisz być świadomy swojego otoczenia, musisz również dbać o siebie, co obejmuje posiadanie wystarczającej ilości jedzenia i wody. Podczas gdy nie musisz nosić ze sobą galonów wody, potrzebujesz jej tyle, aby wystarczyło ci na cały czas wędrówki. Większość ludzi potrzebuje około 2 kwarty wody dziennie, ale może się to zmienić w zależności od poziomu aktywności. Aby być po bezpiecznej stronie, powinieneś nosić ze sobą więcej niż wystarczającą ilość wody, zwłaszcza w zimie. Chociaż nie musisz jeść tak dużo w zimie, nadal musisz spożywać wystarczającą ilość kalorii, aby utrzymać ciepło ciała. Będąc przygotowanym z odpowiednią ilością jedzenia i wody, unikniesz znalezienia się w niebezpiecznej sytuacji.

Apteczka pierwszej pomocy

Apteczka pierwszej pomocy jest niezbędna, jeśli wędrujesz z grupą lub jeśli planujesz samotną wędrówkę. Apteczki są we wszystkich kształtach i rozmiarach, więc możesz wybrać taką, która będzie dla Ciebie odpowiednia. W zależności od tego, co wędrujesz, powinieneś mieć również dodatkowe przedmioty w swojej apteczce. Na przykład, jeśli wędrujesz w zimie, powinieneś mieć przedmioty, które mogą pomóc ci, jeśli dostaniesz odmrożenia, takie jak ogrzewacze rąk.

Gore-tex ubrania

Gore-tex to marka wodoodpornej i oddychającej tkaniny. Ubrania Gore-tex są przeznaczone do noszenia w deszczu i śniegu, a także do uprawiania sportów zimowych. Opatentowana przez Gore-tex technologia membranowa ePTFE WL Gore & Associates jest stosowana na zewnętrznej tkaninie, aby stworzyć barierę ochronną przed wiatrem i wodą, jednocześnie umożliwiając ucieczkę pary potu z wnętrza ubrania. Membrana ePTFE jest osadzona między dwiema warstwami tkaniny, jedną skierowaną na zewnątrz w kierunku otoczenia, a drugą skierowaną do wewnątrz w kierunku użytkownika. Membrana Gore-Tex składa się z cienkich warstw fluoropolimeru (PTFE) o grubości około 1/200 grubości ludzkiego włosa (0,5 mikrona). Jeśli uprawiasz turystykę pieszą w zimie, musisz upewnić się, że Twoja zewnętrzna warstwa jest wodoodporna. W ten sposób pozostaniesz suchy i ciepły, nawet jeśli znajdziesz się wędrując przez mokry teren.

Podsumowanie

Wędrówki to świetny sposób na wyjście na zewnątrz i aktywność. Jednak wędrówki w zimie mogą być wyzwaniem, więc ważne jest, aby być przygotowanym. Aby zapewnić sobie udaną i bezpieczną zimową wędrówkę, pamiętaj o poniższych wskazówkach: Utrzymuj swój sprzęt w dobrym stanie, ubierz się na sukces, zaplanuj swoją wędrówkę i znajdź teren, bądź świadomy swojego otoczenia, nie zapominaj o konieczności jedzenia i wody i nie zapomnij o noszeniu wodoodpornej warstwy zewnętrznej. Dzięki tym wskazówkom możesz cieszyć się wędrówkami przez cały rok!