Sprawdź najważniejsze powody, dla których kije do Nordic Walking są przydatne w górachJeśli kiedykolwiek spędziłeś czas na wędrówkach po górach, wiesz, że może to być zupełnie inne doświadczenie niż chodzenie po wsi lub po płaskim terenie. Istnieje wiele pozytywnych aspektów wędrówek po górach: od oszałamiających widoków po poczucie osiągnięcia celu po zdobyciu szczytu. Istnieje jednak również wiele potencjalnych minusów: dłuższe podejścia i zejścia, luźne skały, śliskie powierzchnie - wszystko to sprawia, że i tak już wymagająca wędrówka staje się jeszcze trudniejsza. W tym artykule przyjrzymy się temu, dlaczego kije do Nordic Walking mogą być tak przydatne podczas górskich wędrówek, a także niektórym konkretnym korzyściom, jakie przynoszą podczas górskich wycieczek.

Podstawy kijków do nordic walking

Nordic walking to forma ćwiczeń, w której uczestnicy używają specjalistycznych kijków do chodzenia. Te kije do chodzenia są specjalnie zaprojektowane do użytku zarówno na płaskim terenie, jak i na wzgórzach i górach (gdzie używa się specjalistycznych kijów do hillwalking).

Istnieją dwa rodzaje kijów do nordic walking:

  • Traditional Nordic Walking Poles - Są to najczęstsze rodzaje kijów do nordic walking i jak ich nazwa wskazuje, są one wokół od czasu, gdy ćwiczenie Nordic Walking zostało po raz pierwszy stworzone w Skandynawii w latach 80-tych.
  • Alpine Nordic Walking Poles - Alpine walking pole został opracowany do użytku w górach, jak również na płaskim terenie. Główną różnicą pomiędzy tym a tradycyjnym typem kija do chodzenia jest to, że wersja alpejska ma gumową końcówkę, podczas gdy końcówka na tradycyjnym kiju do Nordic Walking jest metalowa (patrz poniżej).
  • Dodatkowo, podczas gdy alpejskie kije do Nordic Walking są często nie dłuższe niż , tradycyjne kije do Nordic Walking są zazwyczaj nie krótsze niż .

Dlaczego są one korzystne?

Jak już widzieliśmy, kije do nordic walking są przeznaczone do użytku zarówno na płaskim terenie, jak i na wzgórzach i górach. Oferują one szereg korzyści, zarówno na płaskim, jak i górskim terenie. Podczas chodzenia po płaskim terenie kije do nordic walking pomagają poprawić stabilność i zmniejszyć obciążenie dolnej części pleców. Podczas użytkowania na wzgórzu lub w górach, kije mogą pomóc w utrzymaniu równowagi i zapobiec potencjalnie niebezpiecznemu upadkowi. Kolejną wielką zaletą kijków do nordic walking podczas wędrówek po górach jest to, że mogą one pomóc w poprawieniu przyczepności i trzymania stopy na stromych zboczach. Dzieje się tak dlatego, że kiedy używasz kijków do chodzenia, naturalnie masz nieco szerszą postawę, która może pomóc Ci zapobiec poślizgowi stóp. Wreszcie, gdy chodzisz po górach, możesz potrzebować użyć rąk do wspinaczki lub odpoczynku. Kije do nordic walking mogą zapewnić Ci pewną pomoc przy wspinaniu się po stromych zboczach.

Pomoc w utrzymaniu równowagi i stabilności na nierównym terenie

Jedną z najtrudniejszych rzeczy w wędrówkach po górach jest możliwość wystąpienia niestabilnego terenu. Luźne skały, piargi i inne materiały na powierzchni mogą utrudnić wędrówkę, a czasem nawet uczynić ją niebezpieczną. Używanie kijków do nordic walking na luźnym terenie może pomóc w utrzymaniu równowagi, co może być przydatne w zapobieganiu upadkom. Jeśli wędrujesz po górach, prawdopodobnie będziesz musiał poruszać się po luźnym terenie. Strome szlaki, luźne skały i piargi mogą sprawić, że wędrówka będzie trudniejsza. Podczas wędrówek po luźnym terenie szczególnie pomocne mogą być kije do nordic walking. Kije nordic walking mogą zapewnić stabilność na luźnym terenie, co jest szczególnie korzystne, gdy teren jest nierówny. Chodzenie z kijkami w luźnym terenie może również pomóc w zwiększeniu długości kroku, co może być przydatne w pokonywaniu dystansu.

Pomoc we wspinaczce po stromych zboczach

Wspinaczka po stromych zboczach może być szczególnie trudna. Używanie kijków do nordic walking może pomóc Ci we wspinaniu się po stromych zboczach. Jeśli musisz wspiąć się na stromy stok i niesiesz ciężki plecak, kije turystyczne mogą pomóc Ci się podnieść. Kładąc kij przed sobą, możesz użyć siły górnej części ciała, aby popchnąć się w górę zbocza. Wspinaczka po stromym zboczu może umieścić twoje ciało pod dużą presją. Kije turystyczne mogą pomóc zmniejszyć to ciśnienie i ułatwić wspinaczkę.

Zastosowanie

Teraz, gdy przyjrzeliśmy się niektórym konkretnym korzyściom, jakie kije do nordic walking mogą zaoferować podczas wędrówek po górach, spójrzmy na kilka przykładów, kiedy mogą być przydatne. Podczas wędrówek po górach możesz natknąć się na luźne skały i glebę. Może to sprawić, że wędrówki staną się trudniejsze, zwłaszcza jeśli trzeba pokonać strome zbocze. Używanie kijków do nordic walking na tego typu terenie może pomóc w utrzymaniu równowagi i zmniejszyć prawdopodobieństwo poślizgnięcia się. Podczas wędrówek po górach również możesz napotkać strome zbocza. Jeśli tak się stanie, użycie kijków do nordic walking, aby pomóc utrzymać przyczepność i lepiej rozłożyć ciężar ciała, może ułatwić wchodzenie lub schodzenie z tych zboczy. Wreszcie, może się zdarzyć, że będziesz musiał wspiąć się na strome zbocze góry. W takim przypadku użycie kijków do nordic walking może pomóc w osiągnięciu szczytu.