Jak wybrać najlepsze akcesoria do kolarstwa górskiegoKolarstwo górskie to aktywność, która wymaga ciągłej czujności. Musisz być świadomy swojego otoczenia przez cały czas, lub ryzykować upadek i kontuzję. Jest to również dość techniczny sport, który wymaga specyficznego sprzętu, aby działać optymalnie. Od kasków i gogli po systemy hydracyjne i plecaki - na rynku jest obecnie wiele różnych akcesoriów do kolarstwa górskiego. W które z nich powinieneś zainwestować? Jak wybrać te najlepsze dla Ciebie? Przyjrzyjmy się niektórym najważniejszym rozważaniom przy zakupie tych akcesoriów i jak mogą one poprawić Twoje doświadczenie jako rowerzysty górskiego.

Kask

Wybór odpowiedniego kasku jest kluczowy, jeśli chcesz uniknąć urazów głowy podczas jazdy na rowerze górskim. Po pierwsze, musisz określić swój rozmiar głowy, ponieważ większość kasków jest w różnych rozmiarach. Musisz również wybrać odpowiedni typ kasku dla swojego stylu jazdy. Kaski z pełną twarzą zapewniają największą ochronę przed uderzeniami w twarz i głowę, ale nie są tak oddychające jak kaski z otwartą twarzą. A jeśli chodzi o materiały, możesz wybrać między plastikiem a włóknem węglowym. Kaski z włókna węglowego są lżejsze i bardziej wytrzymałe, ale zazwyczaj są droższe. Należy również pamiętać, że kaski trzeba wymieniać co kilka lat, w zależności od tego, jak często się ich używa.

Gogle

Gogle są kluczowym akcesorium do jazdy w miesiącach zimowych. Te gogle w stylu narciarskim są zaprojektowane tak, aby osłonić oczy zarówno przed wiatrem, jak i deszczem. Zapewniają też dodatkową warstwę ochrony dla policzków i czoła. Jeśli chodzi o wybór najlepszych gogli dla swoich potrzeb, musisz zwrócić uwagę na typ soczewki i jak łatwo jest wymienić soczewkę w przypadku mgły, wybierając odpowiedni styl ramy dla kształtu i rozmiaru twarzy, a także ogólny komfort jazdy gogli. Jeśli chodzi o typ soczewki, możesz wybrać różne odcienie, takie jak bursztyn i róż, które filtrują odblaski i zwiększają kontrast. Możesz również wybrać soczewkę polaryzacyjną, która blokuje szkodliwe promienie UV. A jeśli zaparowanie staje się problemem, poszukaj gogli z powłoką przeciwmgielną.

Obuwie kolarskie

Kolarstwo górskie to aktywność, która może powodować duże tarcie między stopami a pedałami. Dlatego ważne jest, aby mieć obuwie, które oferuje zarówno wsparcie, jak i ochronę. Buty kolarskie to świetna opcja do kolarstwa górskiego, ponieważ mają sztywne podeszwy, które zapewniają dodatkową siłę nacisku na pedały. Buty kolarskie mają również sztywne, wzmocnione cholewki, które pomagają oprzeć się ścieraniu przez skały, korzenie i inne zanieczyszczenia szlaku. Buty kolarskie są zazwyczaj przeznaczone do użytku z pedałami bezklamrowymi, które zapewniają solidne połączenie i pozwalają na jazdę z obiema stopami mocno osadzonymi na pedałach. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na specjalistyczne buty do kolarstwa górskiego, możesz również użyć zwykłych butów rowerowych. Buty do kolarstwa górskiego są zazwyczaj cięższe i sztywniejsze, aby pomóc oprzeć się trudnemu terenowi, ale zwykłe buty rowerowe również mogą działać dobrze. Pamiętaj tylko, że prawdopodobnie będziesz musiał kupować nową parę butów częściej niż wtedy, gdy zainwestujesz w profesjonalne obuwie ponieważ są mniej wytrzymałe.

Opony

Opony są prawdopodobnie jednym z najważniejszych akcesoriów do kolarstwa górskiego, jakie możesz kupić. Decydują one zarówno o tym, jak jeździsz, jak i o tym, jak daleko możesz pojechać. Na szczęście na rynku są dziś dziesiątki różnych opcji opon, więc łatwo znajdziesz te najlepsze dla siebie. Po pierwsze, musisz zdecydować się na oponę do roweru górskiego lub szosowego. Są to dwa bardzo różne rodzaje opon, które zostały zaprojektowane do dwóch różnych zastosowań. Opony do rowerów górskich są przeznaczone do jazdy w terenie i są zazwyczaj szersze i cięższe niż opony do rowerów szosowych. Z kolei opony do rowerów szosowych są przeznaczone do bardziej intensywnej jazdy po asfalcie i są zazwyczaj lżejsze, węższe i charakteryzują się niższym ciśnieniem niż opony do rowerów górskich.

Ochrona ciała

Najlepsze akcesoria do kolarstwa górskiego chroniące Twoje ciało to ochraniacze na kolana, ochraniacze na łokcie i plecak hydracyjny. Nakolanniki są niezbędnym akcesorium do kolarstwa górskiego, które chroni Twoje kolana przed zadrapaniami i siniakami. Są one zazwyczaj wykonane z tkaniny z włókien syntetycznych i są dostępne w różnych kolorach i stylach. Wybierając nakolanniki, upewnij się, że dobrze przylegają do kolana, aby nie zsuwały się z nogi podczas jazdy. Można również kupić nakolanniki, które oferują dodatkowe wsparcie dla tych, którzy jeżdżą regularnie. Ochraniacze łokci to kolejne ważne akcesorium do kolarstwa górskiego chroniące Twoje ciało. Kolarstwo górskie może być szorstki na rękach, więc łokcie ochraniacze mogą pomóc odeprzeć zadrapania i siniaki. Możesz znaleźć ochraniacze łokci, które są wykonane z tkaniny syntetycznej lub nylonu. Są one dostępne w wielu różnych kolorach i wzorach, więc można wybrać najlepsze z nich, które pasują do Twojego stylu jazdy. Masz również możliwość zakupu ochraniaczy na łokcie z wbudowanym pęcherzem hydracyjnym.