Porady, które ułatwią Ci kolejną górską wyprawę‍Górskie przygody są wyzwaniem, ale nie muszą być skomplikowane. Jeśli planujesz tego lata wyruszyć na szlaki na świeżym powietrzu, prawdopodobnie masz już kilka pomysłów na to, gdzie chcesz iść i jakie działania chcesz zrobić. Jednak pakowanie się na wycieczkę do natury może być trudne, zwłaszcza jeśli nie jesteś przyzwyczajony do spędzania tam dużo czasu. Niektóre z twoich ubrań mogą nie spełniać standardów środowiska alpejskiego, a inne kawałki po prostu nie będą działać w ogóle. Mając to na uwadze, oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci kolejną górską wyprawę:

Zrób rozeznanie wcześniej

Masz już część pakowania za sobą ale co z resztą? Zanim wyruszysz w swoją podróż lub przygodę, powinieneś zrobić trochę badań. Dowiedz się o regionie, który będziesz odwiedzać i uzyskać poczucie tego, z czym będziesz się zmagać. Dowiedz się o wzorcach pogodowych, warunkach na szlaku, lokalnej przyrodzie i wszystkim innym, co może wpłynąć na Twoją podróż. Może się okazać, że pewne czynności są całkowicie wykluczone lub że musisz zabrać ze sobą jakiś specjalny sprzęt. Jeśli wiesz, czego się spodziewać, będziesz lepiej przygotowany na to, co cię czeka i będziesz miał bezpieczniejszą i przyjemniejszą przygodę.

Zabierz ze sobą lekkie i oddychające warstwy ubrań

Jaka jest jedna rzecz, którą będziesz nosił najczęściej podczas swojej podróży? Jest to warstwa podstawowa, a zaraz po niej odzież wierzchnia. Obie są kluczowe dla Twojego komfortu i wydajności, więc zasługują na szczególną uwagę. Zacznij od warstwy podstawowej i wybierz tkaninę taką jak wełna merynosów, która jest lekka, oddychająca i wygodna. Możesz również rozważyć tkaniny syntetyczne, takie jak polipropylen lub poliester, które są szybkoschnące. Jeśli chodzi o odzież wierzchnią, poszukaj wodoodpornej warstwy, która jest lekka i oddychająca. Gore-Tex jest popularnym wyborem, ale istnieje wiele innych tkanin, które spełnią swoje zadanie.

Chroń swoją skórę za pomocą odpowiedniego sprzętu

Przygotowując swój sprzęt, zwróć szczególną uwagę na swoją skórę. Środowisko alpejskie może być bardzo wysuszające, a Ty chcesz uniknąć wysuszonej skóry i pęcherzy. Upewnij się, że masz dobrej jakości krem nawilżający, filtr przeciwsłoneczny, balsam do ust i być może także krem nawilżający do twarzy. Jeśli masz wrażliwą skórę, zabierz ze sobą jakąś maść łagodzącą, np. żel aloesowy. Możesz również rozważyć zabranie ze sobą lekkiej pary rękawiczek - zwłaszcza jeśli będziesz spędzać dużo czasu na zewnątrz w okresie jesiennym i wiosennym. Rękawiczki mogą chronić Twoją skórę podczas przenoszenia sprzętu i innych przedmiotów na zewnątrz, a nawet podczas wędrówki.

Spakuj lampę czołową - i weź ze sobą dodatkowe baterie

Jeśli wybierasz się na wielodniową wycieczkę, będziesz chciał spakować lampę czołową. Nie tylko pomoże Ci poruszać się po szlaku w nocy, ale jest również niezwykle przydatna, gdy musisz zrobić takie rzeczy, jak zmiana skarpet lub zastosowanie pudru do stóp w ciemności. Lampy czołowe są również przydatne do takich rzeczy, jak czytanie, gotowanie lub nawigacja w warunkach słabego oświetlenia. Lampy czołowe są kompaktowe i lekkie, a wiele modeli działa przez około 12 godzin na jednym ładowaniu. Kiedy nadejdzie czas pakowania sprzętu, nie zapomnij zabrać ze sobą dodatkowych baterii - zwłaszcza jeśli zabierasz ze sobą urządzenie GPS.

Taśma

To może brzmieć trochę nie na miejscu na początku, ale taśma klejąca jest rzeczywiście jednym z najbardziej przydatnych przedmiotów, które można spakować na wycieczkę. Jest lekka, tania i możesz jej użyć do naprawy tony różnych rzeczy. Możesz jej użyć do naprawy sprzętu, łatania ubrań, a nawet zastosowania tymczasowego bandaża. Zastosowania taśmy klejącej są nieskończone, więc upewnij się, że zabierzesz ze sobą małą rolkę w góry.

Gdzie przechowywać swoje rzeczy?

Spakowałeś swój sprzęt, ale teraz musisz dowiedzieć się, gdzie go umieścić. Jeśli wędrujesz z plecakiem, większość rzeczy będziesz chciał trzymać w plecaku. Jednak niektóre przedmioty możesz przechowywać również w kieszeniach, np. butelkę z wodą i przekąski. Jeśli biwakujesz samochodem, powinieneś mieć wystarczająco dużo miejsca na wszystko w swoim pojeździe. Możesz również rozważyć zabranie ze sobą jakiegoś pojemnika do przechowywania, aby oddzielić ubrania i sprzęt od innych przedmiotów.

Niezbędna przenośna apteczka

Niezbędna przenośna apteczka podczas wędrówek po górach powinna zawierać:

  • instrukcja pierwszej pomocy,
  • kompas,
  • gwizdek,
  • tabletki do uzdatniania wody lub tabletki jodowe,
  • mapa okolicy,
  • koc ratunkowy lub śpiwór,
  • wodoodporne zapałki i/lub zapalniczki.

Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, Twoja następna przygoda na świeżym powietrzu będzie o wiele łatwiejsza. Wycieczki górskie mogą być wyzwaniem, ale nie muszą być skomplikowane. Możesz ułatwić swoją podróż, pakując się lekko, przynosząc odpowiedni sprzęt i zapoznając się ze środowiskiem, w którym będziesz.